1R: "Do každé show dáváme všechno."

Napsal Adminka (») 1. 5. 2011 v kategorii Rozhovory, přečteno: 1362×
82460828.jpg

Rychlý rozhovor se skupinou OneRepublic po koncertě ve Švýcarsku. Přečtěte si něco o jejich hudebních cílech, inspiraci a písničkách. Rozhovor je přeložen z němčiny do angličtiny a teď do češtiny. Není tedy úplně doslovný.

Během show ve Švýcarsku jste řekli, že chcete prožít každou show tak, jakoby byla vaše poslední. V jedné knize jsem četl, že nelze zazpívat vysoký tón, pokud se plně nesoustředíte na hudbu. Je to tak i ve vašem případě?

Ryan Tedder: "Přesně tak. Také se do písně musím vcítit. Viděl jsem koncert Queen v Torontu z roku 1972..."

Zach Filkins: "Ano, z roku 1976 nebo tak nějak..."

Ryan Tedder: "1976, 78... koncert jsem viděl před třemi lety na DVD. Vždycky jsem byl schopný zpívat, vždycky jsem byl zpěvák, kdyby to tak nebylo, bylo by to... vždycky jsem byl ten, co rád zpívá, ale asi před třemi lety jsem sledoval live DVD skupiny Queen z Toronta... ne vlastně z Montrealu, no a v tu chvíli jsem si uvědomil jak daleko jsme byli od pojmu opravdu dobří, protože Queen byli naživo naprosto úžasní. Pravděpodobně jedna z nejlepších kapel s ohledem na..."

S ohledem na co?

Ryan Tedder: "S ohledem na pěvecké a hudební dovednosti, zejména u Freddyho Mercuryho."

Eddie Fisher: "Myslím, že všichni jsou skvělý, dokonce i bubeník má jeden z nejlepších hlasů."

Zach Filkins: "Když porovnáte jejich písně a dnešní standardy, jsou stále velice složité. 99 procent všech kapel nezpívá ani jednu jejich píseň."

Brent Kutzle: "To není dobře."

Ryan Tedder: "Ano, to není. Takže když jsem viděl ten koncert, byl jsem ohromený a pomyslel jsem si, že když já nemůžu udělat stejně dobrou show, když nemůžu být na živo tak dobrý jako Fredy Mercury, pak si nezasloužím být v téhle kapele a my, nikdo z nás nikdy nebude tam, kde chce být. Nemůžeme být U2, protože U2 jsou prostě U2. Podobáme se tomu, jak tahle skupina začínala, ale záleží na lidech, kteří v kapele jsou."

Emoční nálada je srovnatelná...

Ryan Tedder: "Ano, emocionálně... je tady určiná podobnost. Když jsme předskakovali pro U2, mluvili jsme s The Edgem a Bonem a oni říkali, že... nevím, jak to vyjádřit, přemýšlím o tom... řekli, že jsme bez nadsázky byli nejlepší kapela, která jim předskakovala za posledních deset let. To bylo... wow. Spolupracovalo s nimi totiž spoustu kapel. Paul McGuinness nám řekl, že jsme jediná skupina od doby, co pracuje s U2, která mu je připomíná."

To není špatné!

Zach Filkins: "A nejlepší přítel našeho manažera je jeden ze tří manažerů skupiny U2."

Brent Kutzle: "Přišel k nám a řekl: V posledních šesti letech jste jediná kapela, jejíchž vystoupení viděl  Paul McGuinness dokonce."

Co děláte proto, abyste byli žádaní?

Ryan Tedder: (směje se) "To je opravdu jednoduché, vážně snadné. Pokud slyšíme fanoušky třeba jako v Curychu, Mnichově nebo při koncertě ve Vídni víme, že jsme se s našimi dvěma alby stali velice populárními na mnoha místech. Ale nežijeme v době, kdy můžeme prodat miliony a miliony alb, pokud tedy nejste Lady Gaga nebo třeba Adele."

"Obdivujeme Beatles kvůli jejich univerzálnosti, Queen kvůli jejich hudbě a U2 pro jejich výkon."

Co myslíte tím výkonem?

Ryan Tedder: "Vždyť se na ně podívejte. Stále o něco usilovali a dokázali to."

Zach Filkins: "Jejich live DVD jsem viděl 15x."

Ryan Tedder: "Pro mě to znamená, že lidi chodí na naše koncerty poslouchat musiku, hity, cokoliv. Podle mého názoru jsme začali v době, kdy byla rocková hudba vnímána jinak než je to teď. Musíme psát písně, které oslovují stejné lidi, kteří mají rádi například Bruna Marse, ale také...

...Arcade Fire

Ryan Tedder: "Arcade Fire, U2, kohokoli. Chci tím vlastně říct, že se snažíme oslovit všechny lidi ve Švýcarsku, Rakousku, Německu, Evropě, ve Španělsku, Itálii, Francii... potom, co jsme zjistili, že Evropané znají naše písničky z rádia. Jsme jedna z mála kapel, která se do rádia dostala."

To je pravda...

Ryan Tedder: "Takže co můžeme dělat? Jediná věc, co můžeme je asi hrát jeden koncert za druhým a doufat, že pokud lidé uslyší naší píseň v rádiu přijdou na naší show. Chci, aby lidé přišli, viděli nás a něco cítili. Pokud se necítíte zvláštně po našem vystoupení, nevidíte smysl v tom, co jsme se vám v písních snažili říct, ztratili jsme vás. Ale pokud něco cítíte, je tady možnost, že s vámi můžeme počítat i v budoucnu. A tohle je náš cíl, který sledujeme a o který se snažíme. Nikdy nebudeme U2, protože se nám nepodaří prodat tolik alb, nežijeme v takové době, časy se změnily."

"Pokud můžeme  být alespoň na okamžik jednou z kapel, která zpívá o věcech, které skutečně ovlivňují lidi, místo té taneční hudby, Black Eyed Peas a podobný kecy, chceme v ní být."

"V Americe a nebo třeba tady ve Švýcarsku... jsme jedna z mála kapel, kterou tady lidé poslouchají. Máme velké štěstí a jsme vděční za to, co máme. A doufejme, že třetí album bude to nejlepší, co jsme kdy udělali."

Co je dobrá písnička? Může se vyjádřit každý z vás...

Eddie Fisher: "Dobrý song? Musí vyvolat emoce, to je vlastně vše."

Zach Filkins: "Dobrá píseň se vás dotýká tak, že jí chcete poslouchat znovu a znovu."

Drew Brown: "Myslím, že dobrá píseň obsahuje jeden nebo více lidských motivů. Hudebně jí vyjádříte jinak, než je to obvyklé."

Ryan Tedder: "Dobrá píseň je něco, co cítíte, ale nikdy jste ještě neslyšel."

Brent Kutzle: "A chcete slyšet..."


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Zuza z IP 80.87.188.*** | 1.5.2011 18:33
Velmi zajímavý článek a při jeho čtení jsem musela jen souhlasit.Jelikož jsem velká fanynka U2 a byla jsem na několika koncertech,nikdy nezapomenu na ten den kdy jsem viděla OneRepublic poprvé živě ve Vídni.Bylo to něco neskutečnýho,úžasnýho,prostě něco co se nedá ani popsat (stála jsem 4 metry od podia).A to že jsme měli tu čest je vidět i v Mnicově bylo super.Takže musím říct,že Bono měl naprostou pravdu,když říkal že jsou nejlepší kapela co jim dělala předskokany.Teď jsem jejich velká fanynka a i když si myslí,že nikdy nebudou jako U2 jednou jim určitě budou rovni (podle mě už jim šlapou na paty smile).Samozřejmě jsem si nemohla ujit jejich koncert v Praze.Jsou to fajn kluci a to můžu tvrdit s jistotou jelikož jsme se s nimi několikrát v Praze potkalismile
Gábi z IP 85.13.123.*** | 2.5.2011 14:44
Tady tohle je strašně krásnej rozhovor smile Je uplně úžasný, že 1R mají rádi U2 a U2 mají rádi 1R. Moje dvě nejoblíbenější kapely smilesmile Loni během U2 360° tour jsem měla možnost vidět 1R dvakrát, ve Vídni a pak Mnichově ... Když jsem jela do Vídně tak jsem 1R moc neznala a do Mnichova jsem se na ně už pak těšila. A na koncertě v Praze jsem byla, samozřejmě.
Hankaly z IP 46.135.57.*** | 2.5.2011 21:12
Z rozhovoru jde vidět, že dělají, to co je baví a hlavně dělají pro nás, pro fanoušky. Moc se mi líbí, jak se vyjadřuje Ryan, z toho lze krásně vidět, že je to textář, hitmaker a psal ty úžasné písničky. Není to jen nějakej přilblblej zpěváček jako Rytmus, co se vyjadřuje jako kdyby trpěl kreténismemsmile
Na koncertě jsem též byla a doufám, že si ten koncert užili jako my a vrátějí se příště. Moc jim přeju, aby jejich třetí deska byla úžasnější než dvě předchozí a aby oslovila více posluchačů.smile
(neříkám, že jejich 2 předchozí desky byly špatný, naopak úžasný, já stejně neposlouchám nic jinýho než 1Rsmile)


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a deset